Supplerende opstillingsmøde 6. november 2018 - med valg af spidskandidat

nyhedsbrev

(Alternativet Nordjylland) #1


Afstemningsprocedure fra ekstraordinært landsmøde i København september 2018.
Foto: Bente Holm Villadsen

HVEM SKAL VÆRE SPIDSKANDIDAT I NORDJYLLAND?

Supplerende opstillingsmøde 6. november 2018 - kl. 18.00 - 21.30.
Tilmelding er nødvendig af hensyn til det praktiske.

Inden længe står vi overfor og midt i et folketingsvalg, og vi skal have valgt, hvem der skal være spidskandidat for Alternativet Nordjylland.
Der er ikke mindre end 5 personer, som stiller sig til rådighed til den krævende og ansvarsfulde opgave, og derfor bliver dette opstillingsmøde nok det mest spændende og vigtige til dato.

Vi håber, at du vil møde op og være med til at træffe beslutningen, så vi får valgt den helt rigtige spidskandidat til at stå i front og repræsentere os i den kommende valgkampagne, i de store debatter i medierne, og som kommer til at stå overfor Mette Frederiksen i afgørende nordjyske arrangementer.

Vi er omkring 550 medlemmer, som har stemmeret. Lad os alle mødes og i fællesskab træffe det mest kvalificerede grønne valg, så spidskandidaten kan gå ud i valgkampagnen med bred og stærk opbakning fra baglandet - fra os nordjyske medlemmer.

Som et ekstra frisk pust i dette organisatoriske møde får vi besøg af bloggeren Gitte Mary, som vil fortælle om bæredygtig omstilling.

Mødet finder sted på Vejgaard Bibliotek, Hadsundvej 35, 9000 Aalborg.
Der vil være kaffe, te, vand, kage og frugt.

Program og dagsorden

18.00 - Registrering af medlemmer og uddeling af stemmesedler.

18.30 - Velkommen

18.35 - Valg af dirigent, referenter og stemmetællere samt godkendelse af principper.

18.45 - Valg af folketingskandidat: Simon Leed Krøs.

19.00 - Valg af regionsrådskandidat: Mette Wulff (genvalg).

19.15 - Pause

19.30 - Oplæg v. Gitte Mary - om bæredygtig omstilling.

20.00 - Resultatet af de første afstemninger.

20.05 - Valg af spidskandidat/nomineret kandidat: Susanne Zimmer, Simon Leed Krøs, Camilla Bundgaard Christensen, Christian Gade Bjerrum og Ulla Gram Larsen.

21.10 - Pause.

21.20 - Resultat af afstemning og afrunding

21.30 - Tak for i aften.

BILAG:

Principper for opstillingsmødet.

Kandidaternes opstillingsgrundlag og præsentationsvideoer for spidskandidaturerne.

Kandidat til Folketing - Simon Leed Krøs: opstillingsgrundlag

Kandidat til Regionsråd - Mette Wulff: opstillingsgrundlag

Spidskandidat/nomineret kandidat:

Anbefalet af storkredsens kandidatudvalg:

Susanne Zimmer: opstillingsgrundlag og video

Simon Leed Krøs: opstillingsgrundlag og video

Øvrige kandidater:

Camilla Bundgaard Christensen: opstillingsgrundlag og video

Christian Gade Bjerrum: opstillingsgrundlag og video

Ulla Gram Larsen: opstillingsgrundlag og video

Kandidatudvalgets anbefaling.
Kandidatudvalget har valgt at anbefale Susanne Zimmer og Simon Leed Krøs som kandidater til stemmeseddelen for nomineret/spidskandidat.

Tilmelding til opstillingsmødet.

Grønne hilsner fra Kandidatudvalget
Anne-Marie, Nadia og Bente.