Ikke flere datacentre i Danmark

I holbæk er der et datacenter på vej, som sluger seks gange så meget strøm som hele Holbæk kommune. Nu må det være nok! Vi skal ikke have flere datacentre i Danmark. Alternativet bør gå ind i sagen, og aktivt modarbejde det. Det truer den grønne omstilling, som i forvejen er på vippen. Som bekendt har Klimarådet sået tvivl om, hvorvidt vi når 2030-målet om en 70 % reduktion. Med de nye datacentre når vi det i hvert fald ikke.

I øvrigt mener jeg at udviklingen indenfor kunstig intelligens går alt for hurtigt. Vi risikerer at der kommer massearbejdsløshed, fordi robotterne overtager vores arbejde. Det kan ikke være meningen at teknologien skal styre samfundsudviklingen. Vi må have en ordentlig debat om, hvad vi vil med den nye teknologi. Indtil videre vil det være fint, hvis vi kan bremse opførelsen af nye datacentre.

1 Synes om

Vi har som samfund ikke råd til at datacentre skal “æde” al den grønne strøm vi møjsommeligt får produceret. Der er allerede virksomheder der ønsker at stille om til grøn strøm, men der mangler kapacitet, allerede nu. Disse virksomheder må nu i stedet etablere dieselgeneratorer.
Vi må helt klart forholde os til brugen af AI. Skal det være tilgængeligt for alle?

1 Synes om